Nasze przedsięwzięcia
Pszczyński Projekt Telemann 2017

W roku 2017 przypadła 250 rocznica śmierci wybitnego kompozytora niemieckiego – G. Ph. Telemanna
Z inicjatywy członków Zespołu Muzyki Dawnej „Telemann Collegium Pless” zrodził się pomysł aby również w Pszczynie uczcić to wydarzenie obchodzone uroczyście na całym świecie.
Na tę okoliczność zaplanowano serię koncertów muzyki dawnej mających się odbyć w wielu mniej znanych ale niezwykle atrakcyjnych miejscach Pszczyny i okolic. Przedsięwzięcie to nazwano: „Koncerty w Pszczynie i okolicach – 2017 – Georg Philipp Telemann 250th Anniversary” lub w skrócie „Pszczyński Projekt Telemann 2017”.
W Pszczynie postać Telemanna kojarzona jest głównie z monumentalnym pałacem książęcym, jednak
w rocznicowych pszczyńskich obchodach zamiarem organizatorów było spojrzenie na okres pobytu tego kompozytora na Ziemi Pszczyńskiej nie tylko w aspekcie jego obowiązków dworskich lecz przede wszystkim jako młodego twórcy mającego sposobność zetknięcia się w tych okolicach z kulturą polską podróżując po okolicznych wsiach i miasteczkach (z podróżą do Krakowa włącznie).
Stąd w pszczyńskim jubileuszowym cyklu starano się wyeksponować zabytkowe miejsca niekoniecznie związane z otoczeniem pałacowym, które w historii miasta i tradycji regionu stanowią niezwykle cenne i istotne ogniwo (szczególnie obiekty pochodzące mniej więcej z okresu ok. XVIII wieku i czasów wcześniejszych).
Pierwszy koncert inauguracyjny odbył się 25 czerwca – dokładnie w dzień śmierci Telemanna – w Kościele Ewangelickim. Kolejne odbywały się m.inn. w XVIII wiecznym spichlerzu zbożowym, ćwiklickim drewnianym kościółku z XV wieku, w zabytkowej XVIII wiecznej kamienicy mieszczańskiej czy pobliskich pałacykach szlacheckich w Rudołtowicach oraz Książęcej Bażantarni. Niestety z przyczyn technicznych i braku odpowiednich środków nie odbyły się zaplanowane koncerty w Pałacu Borynia oraz zabytkowym kościele p.w. Wszystkich Świętych.
W obchody jubileuszu włączyły się liczne pszczyńskie instytucje: Urząd Miasta, Pszczyńskie Centrum Kultury, Agencja Wspierania i Rozwoju Ziemi Pszczyńskiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej a także Parafia Ewangelicka i Parafia pw.Św Marcina w Ćwiklicach oraz właściciele pałacyków Bażantarnia Książęca i Borynia.
Oprawę graficzną wykonała firma GoProjekt. Kierownictwo artystyczne i merytoryczne nad całośćią sprawował Stanisław Smołka.
Inicjatywa zorganizowania koncertów jubileuszowych zbiegła się także z powołaniem w Pszczynie fundacji telemannowskiej „Telemann Pless Foundation”, której istnienie stwarza większe szanse na realizowanie wielu nowych muzycznych przedsięwzięć związanych z postacią Telemanna i promocją muzyki dawnej./sts/

Koncert Jubileuszowy 25.06.2017

Koncert w Spichlerzu 20.08.2017

Koncert w Bażantarni 17.09.2017

Pałac Borynia 01.10.2017

Koncert Edukacyjny–Pałac w Rudołtowicach 21.10.2017
Koncert w „Izbie u Telemanna” 22.10.2017

Koncert u Św. Marcina 10.11.2017